Jak wygodnie, bezpiecznie i legalnie oglądać filmy w internecie?

Chcesz mieć dostęp do filmów oraz swoich ulubionych seriali w każdym miejscu i czasie. Poznaj więc możliwości, jakie zapewnia usługa VOD, znana jako „video na żądanie” lub „video na żądanie”. W artykule przedstawiamy jej najważniejsze cechy oraz powody, dla której warto z niej korzystać. Udzielamy również cennych wskazówek, dzięki którym zdołasz oglądać nagrania w sposób komfortowy, bezpieczny i legalny.

Co to jest VOD? 

Skrót ten pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwinięcie to „Video on Demand”. W języku polskim mówimy o usłudze „video na życzenie” bądź „video na żądanie”. Oznacza to, że użytkownik nie jest uzależniony od narzucanej mu ramówki telewizyjnej. Dzięki platformom VOD, filmy i seriale może oglądać zawsze wtedy, kiedy ma na to ochotę. Nie musi się zatem przejmować, kiedy z powodu nagłej zmiany planów nie będzie mógł wyświetlić domowego seansu – obejrzy go w najbliższym wolnym czasie.  

Materiały w serwisach VOD są odtwarzane metodą strumieniową. Niezbędne jest więc posiadanie urządzenia z dostępem do internetu. Może być to zarówno komputer, telewizor Smart TV, jak i wszelkiego typu urządzenia mobilne – np. smartfon czy tablet. Nagrania nie są wyświetlane w czasie rzeczywistym, co odróżnia usługę VOD od typowej telewizji internetowej. Użytkownik może odtwarzać na platformach „video na życzenie” bezpłatne nagrania. Pośród nich znajdzie wiele ponadczasowych produkcji. Przykładowo serwis IPLA umożliwia oglądanie bez opłat tak kultowych polskich komedii jak np. „Kogel Mogel” czy „Sami swoi”. W jego darmowej ofercie są również takie seriale jak chociażby „Rodzina zastępcza” czy „Świat według Kiepskich”. 

Jak wypożyczać i oglądać materiały na platformach VOD? 

Aby zyskać możliwość oglądania najnowszych filmów i seriali, należy wypożyczyć je na określony czas – zwykle od 12 do 48 godzin. Jest on odliczany od momentu użycia unikalnego kodu dostępu. Zdołamy opłacić go w wygodny i szybki sposób, np. kartą, BLIK-iem czy z użyciem systemu elektronicznych płatności online. Materiały można wyszukiwać według kategorii podzielonych ze względu na gatunki filmowe. Istnieje również możliwość korzystania z udostępnionej przez serwis wyszukiwarki. 

Wypożyczone na platformie VOD seriale i filmy odtworzymy z poziomu przeglądarki witryn internetowych lub wykorzystując w tym celu aplikację, którą należy pobrać i zainstalować na urządzeniu. Każdy materiał można wielokrotnie wyświetlać, przewijać oraz wstrzymywać – kiedy np. chcemy zaplanować sobie przerwę w oglądaniu seansu. Niektóre serwisy „video na życzenie”, takie jak np. IPLA, pozwalają wyświetlać nagrania bez treści reklamowych. Dzięki temu unikamy nieprzyjemnej sytuacji, kiedy irytujący sport przerywa film w najciekawszym jego momencie. 

Jak przenieść obraz na duży ekran telewizora? 

Odtwarzanie nagrań video na smartfonie czy tablecie nie musi oznaczać, że będziemy musieli oglądać je na małym wyświetlaczu. Domowy seans dostarczy znacznie więcej przyjemności, jeżeli przeniesiemy obraz na duży ekran monitora czy telewizora. Zadanie to nie jest trudne. Wystarczy połączyć oba urządzenia za pomocą kabla HDMI, jeżeli znajdują się w nich kompatybilne wejścia w standardowym rozmiarze. W smartfonach i tabletach często znajduje się tylko mniejsze wejście HDMI, dlatego należy w takim przypadku skorzystać z przejściówki. Użytkownicy posiadający telewizor Smart TV, mają także możliwość uzyskania bezprzewodowego połączenia – pozwala na to standard Wi-Fi Direct. 

Czy korzystanie z serwisów VOD jest legalne i bezpieczne? 

Jeżeli korzystamy z wiarygodnych platform VOD, wtedy nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo i legalności takiej usługi. Na rynku znajdziemy serwisy działające od wielu lat i cieszące się zaufaniem tysięcy użytkowników – należy do nich np. platforma IPLA. Należy natomiast omijać takie strony, których wiarygodności nie jesteśmy pewni. Może się okazać, że zamiast aplikacji do oglądania filmów, pobierzemy na urządzenie szkodliwego wirusa. Nielegalne serwisy udostępniają zwykle materiały w niskiej jakości, które zostały nagrane w amatorski sposób. Mogą również próbować przejąć poufne dane użytkowników.

Leave a Reply