Półwysep Apeniński to miejsce znane wielu Polakom – jest to bowiem jeden z najczęstszych kierunków wakacyjnych wojaży. We Włoszech podoba nam się niemal wszystko: począwszy od kultury i krajobrazów, przez pyszne jedzenie, aż do otwartych, sympatycznych ludzi, których nie da się nie lubić. Fascynacja często jednak przeradza się w prawdziwą miłość – a jeśli tak, to znajomość języka włoskiego jest punktem obowiązkowym! Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego? Poznaj 5 powodów, które przekonają Cię do zapisania się na kurs jednego z najbardziej melodyjnych języków świata!

Kto powinien uczyć się języka włoskiego?

To nieprawda, że ten, kto uczy się z pasją języka, musi skończyć jako tłumacz włoskiego! W odróżnieniu od wielu innych języków europejskich, zamiłowanie do języka Dantego wcale nie musi wiązać się z czynnikami ekonomicznymi. Wiele osób pasjonuje się włoskim i pragnie go znać wyłącznie dla własnej satysfakcji (bez konieczności pracy jako tłumacz włosko-polski). A kto powinien przede wszystkim zainteresować się nauką tego języka?

 • Miłośnicy kultury wysokiej (Włochy są kolebką cywilizacji europejskiej i znajduje się tu ponad 60% światowego dziedzictwa UNESCO)

 • Fani kulinariów (takie dania, jak pizza margherita czy carbonara mają swój początek właśnie w Italii)

 • Osoby szukające melodyjnych języków

W jakich krajach mówi się po włosku?

Warto również mieć na uwadze, że znajomość włoskiego… jest po prostu przydatna. Umiejętność tłumaczenia z włoskiego na polski jest przydatna nie tylko we Włoszech, lecz także w trzech innych krajach Europy:

 • Szwajcarii,

 • San Marino,

 • Watykanie.

I chociaż dwa z tych państw to enklawy „otoczone” Włochami, to jednak każde z państw posiada własny niepodrabialny kawałek kultury, której nie sposób doświadczyć w żadnym innym miejscu na świecie!

5 powodów, dla których warto się uczyć języka włoskiego!

Czemu znajomość włoskiego jest aż tak niezbędna? Zobacz listę 5 najważniejszych powodów, dla których warto poświęcić czas na naukę!

 1. Znajomość włoskiego to bilet wstępu do bogatej kultury

Są takie rzeczy, których można doświadczyć jedynie w oryginale. Nawet najlepsze tłumaczenie z włoskiego nie odda w pełni ducha „Piekła” Dantego czy arii Pavarottiego. Jeżeli szukać miejsca, w którym zgromadzona jest największa ilość dzieł kultury europejskiej, to z pewnością będą to Włochy – począwszy od fresku „Stworzenie Adama” Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, przez „Narodziny Wenus” Botticellego w Galerii Uffizi we Florencji, aż do „Ostatniej wieczerzy” w bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Kto chce zobaczyć wszystkie najważniejsze dzieła sztuki kultury europejskiej, ten po prostu musi pokochać Włochy! Opanowanie języka jest w tym przypadku bardzo wskazane, albowiem po dziś dzień tłumaczenia z języka włoskiego w mniej popularnych miejscach są rzadkością.

 1. Otwartość, która inspiruje

Wprawdzie Włosi miewają problemy z językami obcymi, to jednak nie można im odmówić jednego: niezwykłej otwartości. Zaobserwować można ją szczególnie na południu kraju, gdzie choćby chwila rozmowy może zapoczątkować serdeczną przyjaźń trwającą latami. Tradycyjnej włoskiej gościnności nie przeszkadzają bariery językowe: tłumaczenie z języka włoskiego na mieszankę gestów oraz szczątkowych słów po angielsku często stanowi maksimum porozumienia, jednak dla lepszego samopoczucia, lepiej umieć dogadać się z gospodarzami w ich własnym języku. Nie trzeba znać tłumaczenia włoskiego każdego ze słów, wystarczą choćby podstawy. A jeśli wzmocnić wszystko pozytywnym nastawieniem, pobyt we Włoszech może być niczym powrót do domu rodzinnego!

 1. Włoski jest łatwym do nauczenia językiem

Pragmatycznie patrząc, warto posłuchać rad, których na każdym kroku udzieli każdy profesjonalny tłumacz języka włoskiego: język ten uchodzi bowiem za łatwy do nauczenia i wolny od jakichkolwiek trudności. Dotarcie na poziom B1/B2 (czyli komunikatywnej, ponadpodstawowej znajomości słownictwa i struktur gramatycznych) zajmuje najbardziej zdeterminowanym nawet mniej niż rok! Nauka tego języka to bowiem przede wszystkim pasja – a kiedy poznawanie słówek sprawia przyjemność, wszystko wydaje się znacznie prostsze!

 1. Kto mówi po włosku, dogada się także po hiszpańsku czy francusku

Włoski należy do grupy języków romańskich, dzięki czemu leży względnie blisko takich języków, jak hiszpański, francuski czy portugalski. Chcesz mieć łatwiejszy start do nauki kolejnych języków? Opanuj włoski, a nauka kolejnych języków romańskich będzie znacznie łatwiejsza!

Tłumacz języka włoskiego radzi:

Leksyka włoskiego pokrywa się w 89% ze słownictwem języka francuskiego, 87% z katalońskim i 82% z hiszpańskim!

 1. Znajomość języków obcych jest w cenie!

Kto mówi wieloma językami, ten może liczyć na atrakcyjniejsze oferty pracy oraz możliwość znalezienia zajęcia za granicą! Ponieważ jednak angielski jest u najmłodszych pokoleń niemal drugim językiem urzędowym, aby się wyróżnić, należy wykazać się znajomością mniej popularnych języków. W tym przypadku włoski to strzał w dziesiątkę – kraj ten jest istotnym partnerem strategicznym dla wielu firm, zaś możliwość samodzielnego tłumaczenia na język włoski przez pracownika to najlepszy sposób na awans i wyższe zarobki!

Więcej informacji na https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-wloski/